Tandori Dezső-emléknapot szervez a Virág Benedek Ház és a Jókai Anna Szalon

Tandori Dezső-emléknapot szervez a Virág Benedek Ház és a Jókai Anna Szalon

Idén február 13-án lesz pontosan négy éve, hogy a Kossuth- és József Attila-díjas magyar költő, író, műfordító távozott az élők sorából. Ezért erre az évfordulóra, tehát jövő hét hétfőre közös Tandori Dezső-emléknapot szerveztek a Budavári Önkormányzat kulturális társintézményei. Az eseményt Saly Noémi, irodalom- és helytörténész emlékezése indítja, majd este fél hat körül a Virág Benedek Házból Tandori kedvenc helyszíneit érintő sétára indulnak néhány meglepetésvendég segítségével, végül a Jókai Anna Szalonban beszélgetéssel, felolvasóesttel zárják a megemlékezést.

Tandori Dezső Budapesten született tisztviselő-családban és egész életében itt, a budai Duna parton, a Lánchíd utca 25-ben lakott. Itt is érettségizett az első kerületben, a Petőfi Sándor Gimnáziumban, ahol magyartanára Nemes Nagy Ágnes volt, aki óriási hatást gyakorolt rá.

Azt hiszem, másodikban vette át osztályunk irodalmi »gondozását«, hamarosan nagy tisztelet övezte lényét, lendületét, tudását, rokonszenves indulatosságát, úgy az egész tanárnőt. [...] negyedikesként már fel-feljárogattam hozzájuk, eleinte Balázs is volt, néha Mészöly, de vele inkább csavarogtunk, [...] a Kékgolyó utcai lakásból vittem haza csudás könyveket, tapasztalatokat a költészetről, Ottlik-élményt (Cipivel ott találkoztam először), Rilke-verseket olvasott fel nekünk Nemes Nagy Ágnes.

- írta Tandori Költészetregény című művének a Nem alhatott akkor éjszaka című alfejezetében.

Nem mellesleg Nemes Nagy volt az is, aki meggyőzte Tandori szüleit, hogy az ifjúnak komoly tálentuma van az irodalomhoz, ezért kérte őket, hogy ne ragaszkodjanak a reálpályához, engedjék kibontakozni fiúk tehetségét. Végül így került az ELTE magyar-német szakára, pontosabban szakpárjára.

Tandori itt, a Lánchíd utcai lakásában élt feleségével a szintén íróként és műfordítóként tevékenykedő Tandori Ágnessel, itt dolgozott, itt alakította ki madárrezervátumát is, lakása egy oázis volt a nyüzsgő városban. Sokszor a közeli Lánchíd presszóban (korábban Pirinyó, aztán Bolha, majd Duna presszó) vagy a Mátra borozóban üldögélt, olvasott, írt vagy rajzolt.

Tandorit minden ide kötötte az első kerülethez.

Nem véletlen, hogy a megemlékezésre is itt, az I. kerületben kerül majd sor. Az esemény több helyszínen zajlik majd, ugyanis a gyülekező a Virág Benedek Házban lesz, ahol Saly Noémi bevezető előadása nyitja meg a rendezvényt. Majd innen indul egy kerületi séta, melynek során a közönség megismerkedhet Tandori Dezső életének legfontosabb és legkedvesebb helyszíneivel. A séta után az esemény a Jókai Anna Szalonban folytatódik, ahol a közönség számos program mellett beszélgetéseken vesz majd részt. Ezután pedig meglepetésvendégek, költők, írók, műfordítók, irodalmárok, művészek olvasnak fel Tandori Dezső szövegeket finom borral kísérve.

Jobbnál jobb programok várják a Budai Várba látogatókat Szent István ünnepén!
Jobbnál jobb programok várják a Budai Várba látogatókat Szent István ünnepén!

Többek között az idén immáron 38. alkalommal megrendezett Mesterségek ünnepe, amelyen nem csak a kézművesek portékái, de különleges előadások is várják a Budai Várba látogatókat. A Budavári Palotanegyedben pedig számtalan kulturális programon lehet részt venni az államalapítás ünnepén. Az Oroszlános Udvarban az István, a király rockoperát kétszer vetítik le óriáskivetítőn az ünneplőknek.

 „Legyen a Horváth-kertben, Budán!” – helytörténeti programajánló
„Legyen a Horváth-kertben, Budán!” – helytörténeti programajánló

„Legyen a Horváth-kertben, Budán!” – hangzik Békeffi István (1901-1977) színműíró Lajtai Lajos (1900-1966) zenéjére írt, s 1928-ban éppen itt a Budai Színkörben bemutatott A régi nyár című operett dalszövege. Az elsősorban város- és kávéháztörténettel foglalkozó neves Budapest-történész, Saly Noémivel szeptember 24-én a MáraiKultban ezúttal a Horváth-kertbe kalauzolja el a helytörténet iránt érdeklődőket A Horváth-kert története című előadásával.

„Nyár a parton - folyók, tavak, tengerek magyar ecsettel” – különleges szabadtéri tárlat a Várkert Bazárban
„Nyár a parton - folyók, tavak, tengerek magyar ecsettel” – különleges szabadtéri tárlat a Várkert Bazárban

Az ingyenesen látogatható kiállítás többek között Aba-Novák Vilmos, Ferenczy Károly, Vaszary János, Márffy Ödön és Csontváry Kosztka Tivadar képein keresztül mutatja be a nyár könnyedségét, a nap változatos és csodás fényeit, az önfeledt strandolás, illetve a fürdés örömének hangulatos életképeit, a vakáció csodás pillanatait.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.