Piacra fel! – szombaton ismét Nagy Bolhapiac a Virág Benedek Házban

Piacra fel! – szombaton ismét Nagy Bolhapiac a Virág Benedek Házban

Immáron negyedik alkalommal hirdetik meg a tabáni Döbrentei utcai kultúrházba az úgynevezett Nagy Bolhapiacot. Tapasztalatból írjuk, hogy itt aztán tényleg mindent megtalál az ember, a Herendi porcelántól a régi art deco lámpáig, az eredeti retro plakátoktól a gyermekjátékokig, a régi és új könyvektől az új és használt ruhákig és még sorolhatnánk. Szóval, most szombaton ismét bolhapiac a Tabánban!

Valaha itt a Tabánban, a Döbrentei utcai IV. Nagy Bolhapiacnak is helyt adó épületegyüttes mellett hatalmas piac várta a vásárlókat, az itt található nagy nyitott területet nem véletlenül jelölik a térképek már 1760-tól Forum Nundiale Hebdomale néven, vagyis Vásár térként, 1830-tól pedig Wochenmark Platznak, tehát Heti piac térnek, persze még mielőtt a „történelem” szavunkat is megalkotó reformkori tudós költőről, Döbrentei Gáborról (1785-1851) 1879-ben elnevezték volna a teret.

És ki tudja, talán az sem véletlen, hogy éppen itt, az egykori Vásár tér közvetlen szomszédságában, a Virág Benedek Házban kapott helyet az immáron rendszeresen meghirdetett várkerületi bolhapiac is.

A névadó Virág Benedek (1752-1830) pálos szerzetes, a magyar ódaköltészet egyik legnagyobb mesterének egykori lakóházát a költő szobra jelöli. A ház egykori lakójánál - XVIII. századi magyar szellemi élet egyik vezetőjénél - rendszeresen tiszteletüket tették a kor legkiválóbb elméi, mint például Vörösmarty Mihály, Kazinczy Ferenc, Berzsenyi Dániel, Kisfaludy Károly, Bajza József vagy éppen Toldy Ferenc. Az Apród utca és a Döbrentei utca sarkán álló épületegyüttest a nagy tabáni tűzvész, vagyis 1811 után építették fel és néhány évvel ezelőtti felújítása után a Várkerület egyik kulturális központja lett, majd a különböző koncertek, színes előadások és családi programok mellett itt kapott helyet az I. kerületi Nagy Bolhapiac is. A bolhapiac kínálata pedig tényleg olyan színes, mint amilyennek egy bolhapiaci vásárnak lennie kell. Mert egy tisztességes bolhapiacon megtalálható szinte minden, a régi használati tárgyaktól, a régiségeken és különböző gyűjteményeken át az antik és újabb könyvekig.   Az árak pedig - ahogyan az igazi piacon az lenni szokott - rugalmasak, hiszen mióta világ a világ sokak számára az alkudozás teszi szórakozássá a vásárlást.

Értékmentés és újrahasznosítás. Hiszen ami másnak kacat, nekünk lehet érték. Ezúttal a már közelgő tavasz kerül fókuszba, várunk mindent ami virágos. Virágos csetresz, virágos pulcsi, virágos kendő, vagyis bármi, ami virágos. És persze várjuk a megunt szobanövényeket is, cseréljük el őket, vegyünk újakat, vagy hozzunk virágmagokat, hajtásokat is. Természetesen bármi mást is lehet árulni, ami csak a helyet foglalja. Szeretettel várunk árusokat és vásárlókat egyaránt. Keressünk, kutassunk izgalmas, egyedi dísztárgyak után, nézelődjünk, cserélgessünk, vásároljunk, ki tudja, mi akad a kezünkbe. A piac zárt térben lesz, így az időjárás sem szólhat közbe. 😊 Látogatók számára a belépés ingyenes!

- írják a Virág Benedek Ház Facebook-oldalán a szervezők.

A program tehát most szombaton, 2023. március 4-én 9 órától 13 óráig tart. Mi biztosan elmegyünk! Piacra fel!

Az egykori Heti piac tér árusokkal a mai Virág Benedek Ház szomszédságában (Fotó: Fortepan)

Jobbnál jobb programok várják a Budai Várba látogatókat Szent István ünnepén!
Jobbnál jobb programok várják a Budai Várba látogatókat Szent István ünnepén!

Többek között az idén immáron 38. alkalommal megrendezett Mesterségek ünnepe, amelyen nem csak a kézművesek portékái, de különleges előadások is várják a Budai Várba látogatókat. A Budavári Palotanegyedben pedig számtalan kulturális programon lehet részt venni az államalapítás ünnepén. Az Oroszlános Udvarban az István, a király rockoperát kétszer vetítik le óriáskivetítőn az ünneplőknek.

 „Legyen a Horváth-kertben, Budán!” – helytörténeti programajánló
„Legyen a Horváth-kertben, Budán!” – helytörténeti programajánló

„Legyen a Horváth-kertben, Budán!” – hangzik Békeffi István (1901-1977) színműíró Lajtai Lajos (1900-1966) zenéjére írt, s 1928-ban éppen itt a Budai Színkörben bemutatott A régi nyár című operett dalszövege. Az elsősorban város- és kávéháztörténettel foglalkozó neves Budapest-történész, Saly Noémivel szeptember 24-én a MáraiKultban ezúttal a Horváth-kertbe kalauzolja el a helytörténet iránt érdeklődőket A Horváth-kert története című előadásával.

„Nyár a parton - folyók, tavak, tengerek magyar ecsettel” – különleges szabadtéri tárlat a Várkert Bazárban
„Nyár a parton - folyók, tavak, tengerek magyar ecsettel” – különleges szabadtéri tárlat a Várkert Bazárban

Az ingyenesen látogatható kiállítás többek között Aba-Novák Vilmos, Ferenczy Károly, Vaszary János, Márffy Ödön és Csontváry Kosztka Tivadar képein keresztül mutatja be a nyár könnyedségét, a nap változatos és csodás fényeit, az önfeledt strandolás, illetve a fürdés örömének hangulatos életképeit, a vakáció csodás pillanatait.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.