„Múzeum a város” - sétahétvége a BTM Vármúzeum szervezésében

„Múzeum a város” - sétahétvége a BTM Vármúzeum szervezésében

A BTM Vármúzeum tavaly indította útjára a Múzeum a város című sétahétvégét, amelyet idén újabb sétákkal bővített. Az érdeklődök múzeumi sétavezetőkkel, kutatókkal fedezhetik fel Budapest különböző részeit a 2025. április 12–13-i hétvégén.

Az Egy város titkai című könyvsorozat szerzője, Kordos Szabolcs a Bródy Sándor utcával és annak egykori lakóival, többek között

az örök élet titkát kutató szeszgyárossal, a tragikus sorsú nőgyógyásszal, akinek Blaha Lujza az életét köszönhette, valamint Pest kapós agglegényével, Kövesgyűri lovag Freystadtler Jenővel, akinek a szerelem lett a végzete

ismerteti meg a vele sétálókat.

Az egyik állomáson (Fotó: BTM Vármuzeúm)

A Városligetbe invitáló Benyó Gergely által vezetett várostörténeti séta Az ismeretlen katonától Drakuláig elnevezést kapta. Ahol többek között megtudhatjuk, hogy

Milyen épület állt hajdanán a Szépművészeti Múzeum helyén? Hallott már a kisföldalattiban rohangáló oroszlán legendájáról? Tudja-e, miért láthatunk egy hidat a semmi felett a Hősök tere közelében? Vajon a mai Szerb Nagykövetség épülete tényleg egy szerelmi légyott miatt került az egykori Jugoszlávia tulajdonába?

Egy tematikus séta nem csak mozgás, hanem kulturális program is (Fotó: BTM Varmúzeum)

De természetesen lesz egy séta a budai Várnegyedben is, amely a Buda, a hegyen épült város címet viseli, s amelynek vezetője, Kiss Gabriella a polgárvárosba invitál bennünket. A kulturális kiruccanáson megismerhetjük

Buda elmúlt 500 évének építészetét és életét. Bármilyen hihetetlen, olyan utcákon járnak majd, amelyeknek nyomvonalát nem sokkal a tatárjárás után jelölték ki! Apropó: tudják-e mi az az „utcahíd”? Melyik az egyetlen megmaradt kétemeletes középkori épület? Vajon miért épültek az ülőfülkék? Milyen templomok voltak a középkori Budán? Jöjjenek el a Várnegyed-sétára, ahol többek között ezekre a kérdésekre is választ kaphatnak, de kiderül az is, hol volt a város fő piactere, és hogyan fenyítették meg a veszekedő piaci kofákat! Megtudhatja, mit jelent a mondás: „Két Buda van. Egy a föld alatt, és egy a föld felett”. A séta során a Középkori Zsidó Imaház falai közé is bepillantást nyernek a résztvevők.

Klasszicizmus és szocializmus között (Fotó: BTM Varmúzeum)

De lesz még Mesél a régész címmel egy olyan séta is a Palotanegyedben, amely a budavári ásatási helyszíneket veszi górcső alá.

A mai Szent György tér helyén a középkorban két utca és három hosszú háztömb állt. Hogy kik laktak ezekben az utcákban, illetve milyen intézmények álltak itt, annak feltérképezésében segítenek bennünket az írott források és még inkább az a több, mint három évtizede tartó feltárás-sorozat, amely által ma már sokkal pontosabb képet alkothatunk a középkori Buda déli városrészéről.A sétán megismerhetik, hogy hová telepítette le IV. Béla a tatárjárás után ide költöző zsidó közösséget, hogy kik voltak a beginák, és mi közük van a mai Szent György térhez, illetve hogy hol temették el az utolsó Árpád-házi királyunkat, III. Andrást. Az ásatásokról és eredményeikről, amelyek a Budapesti Történeti Múzeum Középkori Főosztálya kutatóinak köszönhetően lettek megismerhetők az elmúlt harminc év folyamán, ezúttal Takács Ágoston régész mesél.

- írják a beharangozóban.

Sétán (Fotó: BTM Vármúzeum)

De lehet még menni a budaszentlőrinci kolostorrom környékére vagy felfedezhetjük Zugló ismert és ismeretlen részeit vagy akár Krúdy nyomába eredhetünk élete utolsó három évének állomásán, Óbudán.

Április 4-ig ITT, ezen a linken még rendkívüli kedvezménnyel válthatók meg a jegyek a sétákra.

Szereted a XX. századi magyar irodalmat? Szeretsz a Várban sétálni? - Van egy jó hírünk: maradt még néhány helyünk a május 31-i kultúrtörténeti sétánkra!
Szereted a XX. századi magyar irodalmat? Szeretsz a Várban sétálni? - Van egy jó hírünk: maradt még néhány helyünk a május 31-i kultúrtörténeti sétánkra!

Programunkon Csapó Csaba történésszel közösen kalauzoljuk végig a sétára jelentkezőket az Ulpius-háztól indulva - a budavári polgárvároson át - egészen az egykori Philadelphia Kávéházig. Ha szereted a XX. századi magyar irodalmat, akkor ez elég ok arra, hogy velünk tartsd május utolsó napján és légy részese egy izgalmas és tartalmas budavári sétának! Biztosítsd most a helyedet!

„Plakátba zárt történetek” – Bakos István plakátkiállítás nyílik a Várnegyed Galériában
„Plakátba zárt történetek” – Bakos István plakátkiállítás nyílik a Várnegyed Galériában

2025. május 8-tól látogatható a „Plakátba zárt történetek” című plakátkiállítás a budapesti Várnegyed Galériában. Az I. kerület egyik legjelentősebb művészeti galériája a Ferenczy Noémi-díjas festőművész és grafikus eddigi életművét mutatja be. Mi pedig - a plakátok szerelmeseiként - alig várjuk, hogy megnézzük azt.

Hatalmas sikert aratott a néptánc a Savoyai Majálison
Hatalmas sikert aratott a néptánc a Savoyai Majálison

Az elmúlt napokban több fellépő is szerepelt a Budavári Palotanegyedben, ezzel is színesítve a május eleji hosszúhétvége vári programjait. Az MNG előtti Savoyai Terasz néhány napig igazi táncterasszá változott a hazánkba látogató turisták legnagyobb örömére, akik szomjaznak arra, hogy megismerhessék Magyarország sokszínű kultúráját, illetve az autentikus folklórt. Felüdítő élmény volt, hogy a sok giccses, talmi és hazug kamufolklór helyett a valódi népi kultúrával ismerkedhetett meg a Várba látogató nagyközönség. Így a különböző műsoroknak köszönhetően az egykori Monarchia sokszínűségéből kaphatott ízelítőt az elmúlt napokban a vári közönség.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.