Különleges vendég az újjáépülő József főhercegi palotánál

Különleges vendég az újjáépülő József főhercegi palotánál

A Budavári Palotanegyedben újjászülető épület egykori lakójának és névadójának dédunokája egy körbevezetésen vett részt a József főhercegi palota építkezésén. Habsburg-Lotharingiai Mihály főherceg többek között azt emelte ki, hogy az épület kinézetre teljesen ugyanolyan lesz, mint hajdanán, ami nagyon sokat jelent a család számára.

A Szent György téren található épület kivitelezésének első ütemét a Magyar Építő Zrt. 2021 júliusában kezdte meg, a palotát a Nemzeti Hauszmann Program keretében építik újjá, a Várkapitányság megbízásából – írja a magyarepitok.hu portál, emlékeztetve arra is, hogy a palota épülete kulturális, turisztikai és irodai funkciókat lát majd el vegyesen, illetve hogy a tervek szerint ismét látogatható lesz a főhercegi palotához tartozó kert és a neoreneszánsz stílusban épült egykori istálló is.

Mint a cikkből kiderült, Habsburg-Lotharingiai Mihály főherceget Finta Sándor, a Várkapitányság vezérigazgató-helyettese és Szalay Tihamér az MD STUDIO Építésziroda ügyvezetője, vezető tervezője a kivitelező Magyar Építő Zrt. munkatársaival közösen vezette végig az építkezésen, az eseményre még decemberben került sor.

„Egy olyan összetett feladatról beszélhetünk, ami úgy gondolom még nem jelentkezett a magyar építészetben. Nagyon sok műemlék rekonstrukcióval foglalkoztunk már, de mindezek teljesen eltérőek a jelenlegi feladatoktól. Ezt az épületet úgy kellett megtervezni, hogy eredeti és részletes tervek nem álltak rendelkezésre, csak néhány kevéssé kidolgozott vázlat és korai alaprajzok. Ezekből és a kutatások során talált egyéb fotókból kell visszaépíteni az eredeti épületet” – nyilatkozta Szalay Tihamér.

„A fotók hol jobbak, hol rosszabbak voltak, nem minden részletet tartalmaztak. Ebből kellett rekonstruálni, hogy is nézhetett ki az épület, majd műszakilag is megtervezni, ami egy nagyon bonyolult feladat volt. Úgy gondolom, hogy még a Magyar Építő életében sem volt ilyen összetett feladat, ahol ennyi – műszaki, régészeti, építészettörténeti, építészeti és egyéb – szempontokat figyelembe véve kellett valamit létrehozni. Ez mindenkinek egy óriási kihívás” – fejtette ki a szakember.

(Fotó: Magyar Építő Zrt.)

Habsburg-Lotharingiai Mihály főherceg, József főherceg dédunokája elmondta, ő is csak könyvekben és fotókon láthatta az épületet, így hatalmas élmény volt számára az építkezés bejárása, mert ezáltal tudatosult benne igazán a projekt nagysága. „A legszebb az egészben, hogy kinézetre teljesen ugyanolyan lesz, mint hajdanán és ez nagyon sokat jelent számunkra. Nagyon hálás vagyok elsősorban, hogy a Nemzeti Hauszmann Program létrejött és azért is, hogy ilyen komolyan veszik a múlt szerepét, ami így tovább élhet a jövőben. Alig várom, hogy elkészüljön az épület!” – fogalmazott Habsburg-Lotharingiai Mihály.

(Nyitókép: Magyar Építő Zrt.)

Jóval zöldebb lesz a Budavári Palotanegyed
Jóval zöldebb lesz a Budavári Palotanegyed

Ilyen kánikulában érzi igazán az ember, hogy az épített környezetben milyen jelentős szerepe van a felületek felmelegedése, a hőszigethatás szempontjából a zöld felületek arányának, a fák által nyújtott természetes árnyéknak. Ezért is örvendetes, hogy a Budavári Palotanegyed megújításáért felelős szakemberek többször hangsúlyozták, hogy zöldebb lesz a terület. Például csak a Szent György térre több mint 160 fát ültetnek majd, tehát itt tízszer annyi fa várja majd a látogatókat, mint amennyi korábban, illetve jelenleg.

Hamarosan már a történelmi Ybl-lépcsőn sétálhatunk le a Krisztinavárosba
Hamarosan már a történelmi Ybl-lépcsőn sétálhatunk le a Krisztinavárosba

A támfal melletti, Ybl Miklósról (1814-1891) elnevezett történelmi lépcső a második világháború végén, az ostrom alatt megsérült ugyan, azonban a grádust ért találatok nem voltak igazán jelentősek, mindezek ellenére a szocializmusban mégis elbontották azt.

Hétfőnként is várják a látogatókat a múzeumok a Budavári Palotanegyedben!
Hétfőnként is várják a látogatókat a múzeumok a Budavári Palotanegyedben!

Miközben a hétfői napokon az egész országban szinte minden múzeum zárva tart, addig a Budavári Palotanegyedben július óta új nyitvatartási rend szerint működnek a múzeumok.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.