
"Kicsi ólomkatonám..." - nosztalgikus játéktörténeti kalandozás a BTM-ben
Már az első napokban is rendkívül népszerű volt a Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum Kádár (játék)katonái - Játék és hatalom című időszaki kiállítása, mely egy izgalmas, a XX. századba repítő nosztalgikus játéktörténeti kalandozás. Szóval, bal-jobb, sorakozó, hiszen ez a kiállítás kicsiknek és nagyoknak egyaránt szuper program!
A BTM Vármúzeum új időszaki kiállítása egy újabb időutazás, amely visszarepít bennünket a XX. század gyerekjátékainak, elsősorban a fröccsöntött műanyag figuráinak világába.
„A második világháború után szinte a világ minden táján jelentek meg a gyermekes háztartásokban azok a katona, indián és cowboyok, amik nem csak játéktörténeti, de társadalomtörténeti szempontból is – csaknem észrevétlenül – letapogatták és követték az éppen aktuális politikai és egyéb környezeti hatásokat.” – írják honlapjukon.
Az időszaki kiállítása 2022. október 28-tól egészen 2023. március végéig lesz látogatható. A kiállítást megtekintve a látogató tényleg beleélheti magát a világégés utáni hidegháború gyermekeinek világába a műanyagjátékok mustrájával. A játékkatonák - a náci Németország óta – sok esetben már nem csupán egyszerű gyermekjátékok voltak, hanem a ideológiai nevelés és propaganda szinte észrevétlenül, alattomosan tudatalattinkba hatoló, lappangó eszközei.
A kiállítás megtekintését kicsiknek és nagyoknak egyaránt ajánljuk. A felnőtteket azért érinti meg a kiállítás, mert gyermekkorukat a kiállított játékok határozták meg, így nosztalgiázhatnak egy picit. Míg a fiatalabb korosztályok számára azért lehet érdekes a kiállítás, mert „játékosan” mutat be egy a XX. századot meghatározó, igen fontos korszakot. A gyerekek pedig elsősorban szüleik, nagyszüleik egykori – sokszor féltve őrzött, illetve megörökölt – játékait csodálhatják meg.





(Fotók: nagyonvar.hu)
Túlzás nélkül állítjuk, hogy a Magyar Nemzeti Galéria legújabb időszaki kiállítása feltehetően az egész 2025. év legnagyszerűbb magyar képzőművészeti kiállítása lesz. A századforduló Magyarországa hazánk egyik legsikeresebb korszaka volt, a Monarchia „második fővárosaként”, a Bécshez rohamléptekkel felfejlődő, s az egyhangú osztrák városnál jóval izgalmasabb, sokszínűbb Budapest - egy kis túlzással élve - hasonlóan eleven, nyüzsgő, s élettel telt világvárossá lett, mint Berlin, Párizs vagy éppen New York. Nos, e büszke korszak kicsúcsosodása volt a képzőművészetekben a magyar népi kultúrát még gyökereiben őrző, de már az európai kulturális vérkeringésbe bekapcsolódó és onnan merítő magyar szecesszió. A plakátokon, tárgyakon bemutatott kiállítás bennünket lenyűgözött.

A Budai Borszalon soron következő gasztronómiai kalandján Szörényi Leventét és fia, Szörényi Örs borait kóstolhatjuk meg. A 2025. április 25-én, pénteken este hét órára meghirdetett borkostőló ezúttal is a Budavári Palotanegyed egyik legkülönlegesebb helyén, a a Karakas Pasa Tornyában található Pasha Caféban kerül megrendezésre.

Idén, a magyar költészet napján két jubileumot is ünneplünk majd, az egyik a XX. század egyik legjelentősebb magyar költőjének, József Attila születésének 120 évfordulója lesz, a másik pedig a XX. század egyik legjelentősebb magyar írójának, Márai Sándor születésének 125 évfordulója, ugyanis mindkét géniuszunk, öt év eltéréssel ugyan, de április 11-én született. Április 8-án, 18 órától egy különleges irodalmi programra invitáljuk olvasóinkat, ahol fiatal művészek fogják kedvenc Márai-idézeteiket előadni 125 percen keresztül a Budavári Palotanegyedben található Pasha Caféban. A rendezvény ingyenes, azonban regisztrációhoz kötött. Érdemes most biztosítanod a helyed!