Fedezd fel a Vár igazi arcát: tematikus séták a budai Várnegyedben!

Fedezd fel a Vár igazi arcát: tematikus séták a budai Várnegyedben!

Ha élményekkel gazdagodva, a múltat megidézve szeretnéd megismerni a Budai Vár páratlan kulturális és művészeti értékeit, akkor van egy jó hírünk számodra: a Várkapitányság szervezésében ma már számos vezetett sétán vehetsz részt egész évben. Az alábbi cikkben összeszedtük, hogy milyen témák köré szerveződik a jelenlegi sétakínálat. Mi úgy döntöttünk, hogy mindegyikre elmegyünk. És Te?

Ma már nem ritka, hogy bárhol Budapesten egy-egy vezetett csoportba botlunk, hiszen az egész fővárosban egyre népszerűbbek az úgynevezett tematikus városismereti séták, amelyek bizonyos kérdéskörökhöz kapcsolódnak. Ilyen szervezésekben ismerhetjük meg például a Pasaréti Bauhaus-villák történetét vagy a Napraforgó utca kísérleti házait, de járhatjuk be akár Kőbányát vagy éppen Erzsébetvárost és más városrészeket valamilyen építészeti, irodalmi, történelmi-helytörténeti, illetve egyéb emlékek után kutatva. Az ember egy-egy ilyen túra után - új ismeretekkel felvértezve - sokszor másképpen szemlél addig lesajnált épületeket, idéz meg eldugott kis utcákat, vagy olvas el a hétköznapi rohanásban gyakran szinte észre sem vett, elhanyagolt emléktáblákat. Ezért is örvendetes, hogy ma már a Budai Várban is vannak kifejezetten ilyen, tematikus túrák. Szuper programlehetőségnek ígérkezik, hogy évszaktól és sokszor időjárástól függetlenül közel egy tucatnyi vezetett sétán vehetünk részt a Várban. Az alábbiakban a teljesség igénye nélkül felsoroljuk, hogy milyen tárgykörök, milyen tematikák köré szerveződnek a színes és érdekes programok.

A Shalom, Buda! - Séta a polgárvárosban a budai zsidóság nyomában elnevezésű sétán megtudhatjuk például, hogy hol található a budavári zsidó közösség középkori rituális fürdője, a Mikve, és hol lehettek a zsinagógáik a budai zsidóság fénykorában.  

Várkert Bazárt bemutató A főváros ékszerdoboza vezetett séta nem kevesebbet ígér, minthogy úgy mutatja be a Várhegy keleti oldalát, ahogyan még sohasem láthattuk. Sőt, megismerhetjük a történetét a középkori védmű funkciótól egészen a szocialista ifjúság Ifiparkos korszakáig és mindeközben még a zseniális építészről, Ybl Miklósról és gyönyörű alkotásairól is egy csomó mindent megtudhatunk.  

A Hauszmann paripái fantázianévvel illetett séta igazi kuriózumnak ígérkezik, hiszen kizárólagos szervezésben belülről is megcsodálhatjuk az újraépített Lovardát, így megtekinthetjük a lovaglócsarnokot, a díszmennyezetet, valamint a zenekari és királyi páholyt is.

A Sisi, Magyarország szerelmese - séta Erzsébet királyné nyomában a romantika világába kalauzol bennünket. Megismerjük a királyné kedvenc budai kertjeit, a Várkert Sisiről elnevezett lépcsőházát, és számtalan más érdekesség mellett megtudhatjuk azt is, hogy milyen kapcsolat fűzte gróf Andrássy Gyulához! Hasonlóan izgalmasnak ígérkezik a Valentin-nap apropóján meghirdetett és témájában ahhoz kapcsolódó Sisi szívügyei című séta is.

És ha már Erzsébet királyné, akkor itt kell megemlítenünk a „legmagyarabb Habsburgként” emlegetett József nádor emlékének szentelt,  Habsburgok és holtak sétát is, melynek keretében megcsodálhatjuk a páratlan szépségű Habsburg nádori kriptát is.

Teljesen más jellegű, azonban szintén rendkívül érdekes téma köré csoportosul A patikus háza nevű bejárás, amely a Dísz téren található De la Motte-Beer-palotába invitál bennünket. A programon megtekinthetők a 15 festékréteg alól előkerült freskók. Sőt, a lakóház összes helyiségét végig lehet járni és megismerkedhetünk az épület lakóinak sorsával is.

De vannak egyébként jóval általánosabb túrák is, mint például a Buda Vára, amely a világhírű látnivalókat mutatja be, vagy a Várból Palota elnevezésű séta, amelynek keretében eljuthatunk a Várkápolnába és a Királypincébe is. Szóval igazán nem panaszkodhatunk, hiszen a kínálat egész évre jelenthet szellemi kikapcsolódást az érdeklődőknek.

(forrás és fotó: budaivarsetak.hu)

Jobbnál jobb programok várják a Budai Várba látogatókat Szent István ünnepén!
Jobbnál jobb programok várják a Budai Várba látogatókat Szent István ünnepén!

Többek között az idén immáron 38. alkalommal megrendezett Mesterségek ünnepe, amelyen nem csak a kézművesek portékái, de különleges előadások is várják a Budai Várba látogatókat. A Budavári Palotanegyedben pedig számtalan kulturális programon lehet részt venni az államalapítás ünnepén. Az Oroszlános Udvarban az István, a király rockoperát kétszer vetítik le óriáskivetítőn az ünneplőknek.

 „Legyen a Horváth-kertben, Budán!” – helytörténeti programajánló
„Legyen a Horváth-kertben, Budán!” – helytörténeti programajánló

„Legyen a Horváth-kertben, Budán!” – hangzik Békeffi István (1901-1977) színműíró Lajtai Lajos (1900-1966) zenéjére írt, s 1928-ban éppen itt a Budai Színkörben bemutatott A régi nyár című operett dalszövege. Az elsősorban város- és kávéháztörténettel foglalkozó neves Budapest-történész, Saly Noémivel szeptember 24-én a MáraiKultban ezúttal a Horváth-kertbe kalauzolja el a helytörténet iránt érdeklődőket A Horváth-kert története című előadásával.

„Nyár a parton - folyók, tavak, tengerek magyar ecsettel” – különleges szabadtéri tárlat a Várkert Bazárban
„Nyár a parton - folyók, tavak, tengerek magyar ecsettel” – különleges szabadtéri tárlat a Várkert Bazárban

Az ingyenesen látogatható kiállítás többek között Aba-Novák Vilmos, Ferenczy Károly, Vaszary János, Márffy Ödön és Csontváry Kosztka Tivadar képein keresztül mutatja be a nyár könnyedségét, a nap változatos és csodás fényeit, az önfeledt strandolás, illetve a fürdés örömének hangulatos életképeit, a vakáció csodás pillanatait.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.