"Ez volt a sorsom” – egy 80 éve kiirtott sváb falu; filmvetítés és beszélgetés a Várban

"Ez volt a sorsom” – egy 80 éve kiirtott sváb falu; filmvetítés és beszélgetés a Várban

Kápolnapuszta egy éppen idén 80 éve kiirtott sváb falu volt. Lakosságának többségét a második világháború végén meggyilkolták a „felszabadító szovjet harcosok”. A túlélők nagy részét a háború után származásuk miatt kitelepítették a kommunisták. A falu és annak lakosságának tragédiáját bemutató dokumentumfilm után történészek beszélgetnek a sokáig nem csak kibeszélhetetlen, de megemlíteni is tilos történtekről. A Saxlehner András Egyesület által 2025. március 12-én 18 órára, a budavári Pasha Caféba szervezett program nyilvános és ingyenes, azonban a cikkben szereplő linken regisztrálni kell!

A Vértes domboldalában megbúvó egykori Fejér vármegyei sváb falu mára teljesen kihalt, a férfiak többségét agyonlőtték, a nők egy részét megerőszakolták, a túlélők javát pedig kitelepítették. A második világháború végén bevonuló vörös hadsereg, néhány korábban sérelmet szenvedett partizánnal karöltve itt aztán tényleg kimutatta a foga fehérjét, s olyan vérengzést rendezett, amelyet épp ésszel még elképzelni is nehéz.

A Gánttól északra fekvő kistelepülés hatvanegynéhány fős lakossága 1945. március 16-án a poklok poklát élte át: az oroszok gyakorlatilag kiirtották a falut. Az egykor itt élők tragédiájáról a bosszúszomjas vérfürdőt át- és túlélő akkori gyerekek mesélnek, akiknek egy egész életre a pupilláikba égtek az átélt, felfoghatatlan és feldolgozhatatlan borzalmak.

Egy kápolnapusztai ház romjai (Fotó: Wikipédia)

A Saxlehner András Egyesület a falu végzetes tragédiáját feldolgozó Ez volt a sorsom című dokumentumfilm vetítésére egy azt követő beszélgetésre invitálja az érdeklődőket. Az est házigazdája a kerületi német kisebbség emblematikus alakja, Farkas Hoffmann Márta újságíró lesz, akinek beszélgetőpartnerei pedig László Gábor, a megérintő tragédiát feldolgozó film rendezője és Ritter György, történész lesznek.

Az áldozatok sírjai (Fotó: A kövek mesélnek)

A rendezvény partnerei tematikus budavári portálunk mellett a Budavári Német Nemzetiségi Önkormányzat, a ClubNetCet Egyesület, valamint a Viadukt Alapítvány lesznek. Az eseményre ezen a linken lehet regisztrálni.

A szervezők minden érdeklődőt szeretettel várnak!

Budai Borszalon: Szörényi-borkóstoló a Budai Várban
Budai Borszalon: Szörényi-borkóstoló a Budai Várban

A Budai Borszalon soron következő gasztronómiai kalandján Szörényi Leventét és fia, Szörényi Örs borait kóstolhatjuk meg. A 2025. április 25-én, pénteken este hét órára meghirdetett borkostőló ezúttal is a Budavári Palotanegyed egyik legkülönlegesebb helyén, a a Karakas Pasa Tornyában található Pasha Caféban kerül megrendezésre.

Márai 125 – egy hamisítatlan kávéházi irodalmi estre invitálunk a Budai Várba
Márai 125 – egy hamisítatlan kávéházi irodalmi estre invitálunk a Budai Várba

Idén, a magyar költészet napján két jubileumot is ünneplünk majd, az egyik a XX. század egyik legjelentősebb magyar költőjének, József Attila születésének 120 évfordulója lesz, a másik pedig a XX. század egyik legjelentősebb magyar írójának, Márai Sándor születésének 125 évfordulója, ugyanis mindkét géniuszunk, öt év eltéréssel ugyan, de április 11-én született. Április 8-án, 18 órától egy különleges irodalmi programra invitáljuk olvasóinkat, ahol fiatal művészek fogják kedvenc Márai-idézeteiket előadni 125 percen keresztül a Budavári Palotanegyedben található Pasha Caféban. A rendezvény ingyenes, azonban regisztrációhoz kötött. Érdemes most biztosítanod a helyed!

Van még néhány helyünk - Már csak hármat kell aludni és indul az első NagyonVár kultúrtörténeti séta a Várnegyedben!
Van még néhány helyünk - Már csak hármat kell aludni és indul az első NagyonVár kultúrtörténeti séta a Várnegyedben!

Szerkesztőségünk Csapó Csaba történésszel közösen kalauzolja majd végig a programra jelentkezőket az Ulpius-háztól indulva a budavári polgárvároson át egészen az egykori Philadelphia Kávéházig. Akik velünk tartanak, azok többek között megtudhatják, hogy kik voltak a valóságban az Ulpius-testvérek, ki állta Tóth Árpád esküvői számláját, hol élt a magyar irodalom valaha élt legnagyobb mecénása, miért vált Török Sophie és Babits Ildikó halálos ellenséggé, mit gondolt Márai a szétbombázott Mikó utcai lakása láttán, hol állt a Kosztolányi-ház, kiknek volt a múzsája Kozmutza Flóra, mely hírességekkel élt Szabó Dezső közös albérletben és persze, hogy rajta kívül még kik voltak a Philadelphia Kávéház legismertebb vendégei. Gyere el szombaton és légy részese egy izgalmas és tartalmas budavári sétának!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.