Emlékezés az ostrom 78. évfordulóján – itt a részletes program!

Emlékezés az ostrom 78. évfordulóján – itt a részletes program!

Az elmúlt évekhez hasonlóan idén is közösen emlékezik meg az I., II. és XII. kerületi önkormányzat Budapest ostromának végjátékáról. A péntektől vasárnapig tartó eseménysorozatra minden érdeklődőt várnak az I. kerületi Kapisztrán téren.

Budapest 1944 decembere és 1945 februárja közötti ostromának történetében a budai várnegyed ostroma volt talán a legtragikusabb esemény. A budapesti német sereg utolsó kétségbeesett akciója az 1945. február 11-13 között történt kitörési kísérlet volt, amelyben katonák és ismeretlenszámú civil is részt vett – olvasható a rövid történelmi visszatekintés a Budavári Önkormányzat honlapján. Mint írják, hagyományosan ezeken a napokon tartanak megemlékezést a Kapisztrán téren az ostrom súlyos következményeire, áldozataira. Mint arról korábban már portálunk is beszámolt, az eseménysorozat idén is a budai I., II. és XII. kerületi önkormányzatok együttműködésében valósul meg.

A részletes program:

Február 10. (péntek)

17:30-kor a Kapisztrán téren Váradiné Naszályi Márta, az I. kerület polgármestere, Őrsi Gergely, a II. kerület polgármestere, valamint Fonti Krisztina, a XII. kerület alpolgármestere közösen emlékeznek az ostrom lezárulására, a katonai és civil áldozatokra.

17:30 – 19:30 között a Magdolna toronyra vetített vizuális emlékezés látványos fényfestés formájában lesz látható

Február 11. (szombat)

Magdolna toronyra vetített vizuális emlékezés megismétlése

Február 12. (vasárnap)

14:00-kor kiállításmegnyitó a Városháza aulájában (a kiállítás egy héten keresztül megtekinthető), ezután a Kapisztrán téren Ungváry Krisztián történésszel közösen kerül sor egy megemlékezésre, amelyet egy többhelyszínes mozgó túra követ. Az út során a történelmi eseményhez kapcsolódó emberi történetek is felelevenednek majd színészek és művészek közreműködésével.

16:00-kor a Kapisztrán térre visszatérve, a vezetett séta keretein belül megtekinthető a Városháza épülete alatt 1939-42 között kiépített barlangtermekből és az azokat összekötő folyosókból álló, kb. 500 fő befogadására alkalmas légvédelmi óvóhely. A 8-10 méter mélységben lévő boltíves járatokban néhol látható a természetes barlangfal is. (Az óvóhelyet csak a sétán részt vevők látogathatják meg)

Jobbnál jobb programok várják a Budai Várba látogatókat Szent István ünnepén!
Jobbnál jobb programok várják a Budai Várba látogatókat Szent István ünnepén!

Többek között az idén immáron 38. alkalommal megrendezett Mesterségek ünnepe, amelyen nem csak a kézművesek portékái, de különleges előadások is várják a Budai Várba látogatókat. A Budavári Palotanegyedben pedig számtalan kulturális programon lehet részt venni az államalapítás ünnepén. Az Oroszlános Udvarban az István, a király rockoperát kétszer vetítik le óriáskivetítőn az ünneplőknek.

 „Legyen a Horváth-kertben, Budán!” – helytörténeti programajánló
„Legyen a Horváth-kertben, Budán!” – helytörténeti programajánló

„Legyen a Horváth-kertben, Budán!” – hangzik Békeffi István (1901-1977) színműíró Lajtai Lajos (1900-1966) zenéjére írt, s 1928-ban éppen itt a Budai Színkörben bemutatott A régi nyár című operett dalszövege. Az elsősorban város- és kávéháztörténettel foglalkozó neves Budapest-történész, Saly Noémivel szeptember 24-én a MáraiKultban ezúttal a Horváth-kertbe kalauzolja el a helytörténet iránt érdeklődőket A Horváth-kert története című előadásával.

„Nyár a parton - folyók, tavak, tengerek magyar ecsettel” – különleges szabadtéri tárlat a Várkert Bazárban
„Nyár a parton - folyók, tavak, tengerek magyar ecsettel” – különleges szabadtéri tárlat a Várkert Bazárban

Az ingyenesen látogatható kiállítás többek között Aba-Novák Vilmos, Ferenczy Károly, Vaszary János, Márffy Ödön és Csontváry Kosztka Tivadar képein keresztül mutatja be a nyár könnyedségét, a nap változatos és csodás fényeit, az önfeledt strandolás, illetve a fürdés örömének hangulatos életképeit, a vakáció csodás pillanatait.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.