Emlékezés az ostrom 78. évfordulóján – itt a részletes program!
Az elmúlt évekhez hasonlóan idén is közösen emlékezik meg az I., II. és XII. kerületi önkormányzat Budapest ostromának végjátékáról. A péntektől vasárnapig tartó eseménysorozatra minden érdeklődőt várnak az I. kerületi Kapisztrán téren.
Budapest 1944 decembere és 1945 februárja közötti ostromának történetében a budai várnegyed ostroma volt talán a legtragikusabb esemény. A budapesti német sereg utolsó kétségbeesett akciója az 1945. február 11-13 között történt kitörési kísérlet volt, amelyben katonák és ismeretlenszámú civil is részt vett – olvasható a rövid történelmi visszatekintés a Budavári Önkormányzat honlapján. Mint írják, hagyományosan ezeken a napokon tartanak megemlékezést a Kapisztrán téren az ostrom súlyos következményeire, áldozataira. Mint arról korábban már portálunk is beszámolt, az eseménysorozat idén is a budai I., II. és XII. kerületi önkormányzatok együttműködésében valósul meg.
A részletes program:
Február 10. (péntek)
17:30-kor a Kapisztrán téren Váradiné Naszályi Márta, az I. kerület polgármestere, Őrsi Gergely, a II. kerület polgármestere, valamint Fonti Krisztina, a XII. kerület alpolgármestere közösen emlékeznek az ostrom lezárulására, a katonai és civil áldozatokra.
17:30 – 19:30 között a Magdolna toronyra vetített vizuális emlékezés látványos fényfestés formájában lesz látható
Február 11. (szombat)
Magdolna toronyra vetített vizuális emlékezés megismétlése
Február 12. (vasárnap)
14:00-kor kiállításmegnyitó a Városháza aulájában (a kiállítás egy héten keresztül megtekinthető), ezután a Kapisztrán téren Ungváry Krisztián történésszel közösen kerül sor egy megemlékezésre, amelyet egy többhelyszínes mozgó túra követ. Az út során a történelmi eseményhez kapcsolódó emberi történetek is felelevenednek majd színészek és művészek közreműködésével.
16:00-kor a Kapisztrán térre visszatérve, a vezetett séta keretein belül megtekinthető a Városháza épülete alatt 1939-42 között kiépített barlangtermekből és az azokat összekötő folyosókból álló, kb. 500 fő befogadására alkalmas légvédelmi óvóhely. A 8-10 méter mélységben lévő boltíves járatokban néhol látható a természetes barlangfal is. (Az óvóhelyet csak a sétán részt vevők látogathatják meg)
Egy hét múlva, november 23-án rendezik meg – idén immáron tizenkettedik alkalommal - a Hadik András Hagyományőrző Jótékonysági Bált a Budapesti Egyetemi Katolikus Gimnázium és Kollégium falai között. A jövő hét szombaton, 18 órától kezdődő Bál a Várkerület egyik fontos kulturális és jótékonysági eseménye. A Bál vendégei számos izgalmas program mellett megkóstolhatják az egykori híres huszártiszt, Hadik András kedvenc ételét a budavári Szent István Kávéház tálalásában, illetve megnézhetik a gimnáziumról szóló, általunk készített kisfilmet is.
Hámori Gabriella, Saly Noémi és Temesvári Bence, csakhogy három szereplőt említsünk a kerületi programok közül. Mindhármukkal a Márai Sándor Művelődési Házban találkozhatnak az érdeklődők. Ezeken kívül még számos további rendkívül ígéretes és változatos program közül választhatunk a Várkerület kulturális színtereinek novemberi programrepertoárjából.
Bűnügyi krónika a Budai Várban Ambrus Attilával és Csapó Csabával címmel hirdették meg a szervezők azt a kriminalisztika és bűnözéstörténeti sétát, amelynek a Táncsics börtönétől Mailáth országbíró meggyilkolásáig címet is adhatnánk. Az ELTE BTK Új- és Jelenkori Magyar Történeti Tanszékének egykori docense és a „Viszkis rabló” néven elhíresült egykori jégkorongos rendhagyó tematikus sétája a történettudomány és napjaink valóságának jól sikerült, érdekfeszítő kombinációja: hiteles történetmesélés és fesztelen sztorizás.