
30 éves jubileumi műsorral lépnek fel a Csillagszeműek a Hagyományok Házában
A Timár Sándor, koreográfus és felesége Timár Böske, vezető tanár által 1993-ban alapított Csillagszemű Táncegyüttes idén ünnepli fennállásának harmincadik évfordulóját. A jubileumi év ünnepi műsorsorozatának keretében lépnek fel április 13-án a vízivárosi Corvin téren, a Hagyományok Házában.
A egykori Budai Vigadó impozáns helyszíne lesz a Magyarországon és Európában is egyedülálló táncegyüttes jubileumi előadásának. A Kallina Mór (1844-1913) és Árkay Aladár (1868-1932) tervei szerint 1900. január 20-án átadott Budai Vigadó egyébként is a budai polgárok színvonalas szórakozásának helyszínéül épült.
A Csillagszemű Gyermektáncegyüttes pedig éppen a hagyományőrzés és a színvonalas szórakoztatás egyik nagyszerű példája. Az együttes 1993-ban eredetileg táncpedagógiai műhelyként indult, amelyben a gyermekek, egészen kicsi, már 3 éves kortól megismerkedhetnek a néptánccal. A Timár-módszernek ugyanis éppen az a lényege, hogy a gyermekek – az anyanyelvhez hasonlóan – minél korábban élményként ismerjék meg és ezáltal meg is szeressék a néptáncot. A hagyomány őrző táncegyüttes alapítása óta közel félezer gyermek táncol és képviseli hazánkat különböző külföldi kulturális eseményeken.
Önök csodálatos dolgot művelnek a gyerekekkel. A világ minden táján úgy kellene tanulnia a gyerekeknek énekelni és táncolni, ahogy ezt ma este itt láttam.
- fogalmazott beszédében Yehudi Menuhin (1916-1999), világhírű karmester és hegedűművész a Planetáris Tudat Díj 1996-os átadásakor.
A jubileumi év keretében több helyszínen is bemutatkoznak a Csillagszeműek különböző csoportjai a legkisebbektől a felnőttekig. Április 13-án a Hagyományok Házában az ifjúsági és a felnőtt tagozat lép színpadra, a Timár Együttes közreműködésével. Az est folyamán az együttesek vendége lesz a Mayer Néptáncműhely, Mayer Orsolya, a Csillagszeműek korábbi munkatársának nemrég alakult magántársulata. A programban Timár Sándor klasszikus művei mellett a fiatal művészeti munkatársak saját koreográfiái kerülnek színpadra.
- írják a Hagyományok Házának honlapján a program beharangozójában.
Igazi szuper programnak ígérkezik! Itt lehet a műsorra jegyet venni.
Túlzás nélkül állítjuk, hogy a Magyar Nemzeti Galéria legújabb időszaki kiállítása feltehetően az egész 2025. év legnagyszerűbb magyar képzőművészeti kiállítása lesz. A századforduló Magyarországa hazánk egyik legsikeresebb korszaka volt, a Monarchia „második fővárosaként”, a Bécshez rohamléptekkel felfejlődő, s az egyhangú osztrák városnál jóval izgalmasabb, sokszínűbb Budapest - egy kis túlzással élve - hasonlóan eleven, nyüzsgő, s élettel telt világvárossá lett, mint Berlin, Párizs vagy éppen New York. Nos, e büszke korszak kicsúcsosodása volt a képzőművészetekben a magyar népi kultúrát még gyökereiben őrző, de már az európai kulturális vérkeringésbe bekapcsolódó és onnan merítő magyar szecesszió. A plakátokon, tárgyakon bemutatott kiállítás bennünket lenyűgözött.

A Budai Borszalon soron következő gasztronómiai kalandján Szörényi Leventét és fia, Szörényi Örs borait kóstolhatjuk meg. A 2025. április 25-én, pénteken este hét órára meghirdetett borkostőló ezúttal is a Budavári Palotanegyed egyik legkülönlegesebb helyén, a a Karakas Pasa Tornyában található Pasha Caféban kerül megrendezésre.

Idén, a magyar költészet napján két jubileumot is ünneplünk majd, az egyik a XX. század egyik legjelentősebb magyar költőjének, József Attila születésének 120 évfordulója lesz, a másik pedig a XX. század egyik legjelentősebb magyar írójának, Márai Sándor születésének 125 évfordulója, ugyanis mindkét géniuszunk, öt év eltéréssel ugyan, de április 11-én született. Április 8-án, 18 órától egy különleges irodalmi programra invitáljuk olvasóinkat, ahol fiatal művészek fogják kedvenc Márai-idézeteiket előadni 125 percen keresztül a Budavári Palotanegyedben található Pasha Caféban. A rendezvény ingyenes, azonban regisztrációhoz kötött. Érdemes most biztosítanod a helyed!