30 éves jubileumi műsorral lépnek fel a Csillagszeműek a Hagyományok Házában
A Timár Sándor, koreográfus és felesége Timár Böske, vezető tanár által 1993-ban alapított Csillagszemű Táncegyüttes idén ünnepli fennállásának harmincadik évfordulóját. A jubileumi év ünnepi műsorsorozatának keretében lépnek fel április 13-án a vízivárosi Corvin téren, a Hagyományok Házában.
A egykori Budai Vigadó impozáns helyszíne lesz a Magyarországon és Európában is egyedülálló táncegyüttes jubileumi előadásának. A Kallina Mór (1844-1913) és Árkay Aladár (1868-1932) tervei szerint 1900. január 20-án átadott Budai Vigadó egyébként is a budai polgárok színvonalas szórakozásának helyszínéül épült.
A Csillagszemű Gyermektáncegyüttes pedig éppen a hagyományőrzés és a színvonalas szórakoztatás egyik nagyszerű példája. Az együttes 1993-ban eredetileg táncpedagógiai műhelyként indult, amelyben a gyermekek, egészen kicsi, már 3 éves kortól megismerkedhetnek a néptánccal. A Timár-módszernek ugyanis éppen az a lényege, hogy a gyermekek – az anyanyelvhez hasonlóan – minél korábban élményként ismerjék meg és ezáltal meg is szeressék a néptáncot. A hagyomány őrző táncegyüttes alapítása óta közel félezer gyermek táncol és képviseli hazánkat különböző külföldi kulturális eseményeken.
Önök csodálatos dolgot művelnek a gyerekekkel. A világ minden táján úgy kellene tanulnia a gyerekeknek énekelni és táncolni, ahogy ezt ma este itt láttam.
- fogalmazott beszédében Yehudi Menuhin (1916-1999), világhírű karmester és hegedűművész a Planetáris Tudat Díj 1996-os átadásakor.
A jubileumi év keretében több helyszínen is bemutatkoznak a Csillagszeműek különböző csoportjai a legkisebbektől a felnőttekig. Április 13-án a Hagyományok Házában az ifjúsági és a felnőtt tagozat lép színpadra, a Timár Együttes közreműködésével. Az est folyamán az együttesek vendége lesz a Mayer Néptáncműhely, Mayer Orsolya, a Csillagszeműek korábbi munkatársának nemrég alakult magántársulata. A programban Timár Sándor klasszikus művei mellett a fiatal művészeti munkatársak saját koreográfiái kerülnek színpadra.
- írják a Hagyományok Házának honlapján a program beharangozójában.
Igazi szuper programnak ígérkezik! Itt lehet a műsorra jegyet venni.
Buda egyik leghangulatosabb boros gasztronómiai-kalandjának soron következő, december 5-i állomásán - az „Apák és fiúk” elnevezésű tematika keretében - egymás egyeneságon követő borásznemzedékek tagjai mutatkoznak be. Ezúttal a mindig nívós rendezvényen a szekszárdi Heimann Családi Birtok két Zoltánja, apa és fia mutatják be csodálatos boraikat a budai borbarátok legnagyobb örömére.
Egy hét múlva, november 23-án rendezik meg – idén immáron tizenkettedik alkalommal - a Hadik András Hagyományőrző Jótékonysági Bált a Budapesti Egyetemi Katolikus Gimnázium és Kollégium falai között. A jövő hét szombaton, 18 órától kezdődő Bál a Várkerület egyik fontos kulturális és jótékonysági eseménye. A Bál vendégei számos izgalmas program mellett megkóstolhatják az egykori híres huszártiszt, Hadik András kedvenc ételét a budavári Szent István Kávéház tálalásában, illetve megnézhetik a gimnáziumról szóló, általunk készített kisfilmet is.
Hámori Gabriella, Saly Noémi és Temesvári Bence, csakhogy három szereplőt említsünk a kerületi programok közül. Mindhármukkal a Márai Sándor Művelődési Házban találkozhatnak az érdeklődők. Ezeken kívül még számos további rendkívül ígéretes és változatos program közül választhatunk a Várkerület kulturális színtereinek novemberi programrepertoárjából.